Груша УЛЮБЛЕНА КЛАППА



УЛЮБЛЕНА КЛАППА

Літній сорт

Походження: виведений Т. Клаппом близько 1860 р. в США з насіння сорту Лісова красуня

До Державного реєстру сортів рослин внесений у 1950 році

Рекомендований для вирощування в зонах Лісостепу, Полісся та Степу.

Сорт невибагливий до ґрунтових умов. Поряд з Лісовою красунею, це один з найзимостійкіших сортів південного ареалу. Практично не пошкоджується весняними заморозками, бо має пізній і тривалий період квітування. При підборі теплих, захищених від низьких зимових температур місць може успішно культивуватись практично по всій лісостеповій і поліській зонах. Листя і плоди уражуються паршею. Недостатньо сумісний з айвою.

Є хорошим запилювачем для багатьох сортів груші; самобезплідний. Кращі запилювачі для нього: Вільямс, Панна, Ільїнка, Бере Боск, Лісова красуня, Бере Лігеля, Олів’є де Серр, Деканка зимова.

В плодоношення вступає пізно – на 7-8-й рік після садіння в сад, плодоносить регулярно і щедро. У період повного плодоношення дерева можуть давати до 250-300 кг плодів.

Дерево від середньо- до сильнорослого, швидко росте в молодому віці, з широкопірамідальною трохи розрідженою кроною, з гілками, які дещо звисають. Основні гілки товсті, слабо гілкуються, відходять від стовбура під кутом менше 45°. Для утворення міцного скелета у період формування крони потребує відгинання і укорочення скелетних гілок. Середня тривалість життя дерев 50-70 років.

Плоди вищесереднього розміру, на молодих деревах більші, середня маса 180-230 г, короткогрушоподібної форми, дуже розширені до вершини, з бугристою поверхнею. Шкірочка гладенька, жовтувато-зелена, при повному достиганні плодів жовта, з густим яскравим рум’янцем на сонячному боці, майже без оржавленості, з численними дрібними слабопомітними підшкірними цятками. М’якоть біла, ніжна, соковита, тануча, солодка, з легкою благородною кислинкою, з легким ароматом, відмінного смаку. Дегустаційна оцінка – 4,6-4,8 бала.

Знімальна стиглість плодів настає на початку серпня, споживча – в середині – другій половині серпня. Плоди до настання біологічної стиглості досить міцно тримаються на дереві, але все ж для цього сорту необхідно відводити більш захищені від вітрів місця.

Слід зазначити, що і занадто ранній, і занадто пізній збір негативно позначається на якості плодів. Споживаються в основному у свіжому вигляді, а також придатні для консервування.